# ELF-25C007F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELF-25C007F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elf-25c007f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elf-25c007f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/98/48/8698482-PLK1314-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 700mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 916mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.689" (17.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 115°C
- **Size:** 0.984" L x 0.984" W (25.00mm x 25.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V