# ELF-22V025C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELF-22V025C
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elf-22v025c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elf-22v025c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/98/50/8698504-PLK1337-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 115mOhm (Typ)
- **Height (Max):** 1.535" (39.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 1.260" L x 0.906" W (32.00mm x 23.00mm)