# ELF-18D417
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELF-18D417
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elf-18d417
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elf-18d417#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/97/74/8697741-PLK1027-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 700mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 700mOhm (Typ)
- **Height (Max):** 0.807" (20.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 18 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 105°C
- **Size:** 0.945" L x 0.984" W (24.00mm x 25.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V