# ELC-09D332F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELC-09D332F
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elc-09d332f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elc-09d332f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 140 mA
- **DC Resistance (DCR):** 7Ohm
- **Height:** 0.350" (8.90mm)
- **Inductance:** 3.3 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.374" Dia (9.50mm)
- **Tolerance:** Â±10%