# ELC-08D222E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ELC-08D222E
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/elc-08d222e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/elc-08d222e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.8Ohm
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Inductance:** 2.2 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.315" Dia (8.00mm)
- **Tolerance:** Â±10%