# EL7516IY-T13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EL7516IY-T13
- **Manufacturer:** Intersil
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/el7516iy-t13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/el7516iy-t13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A (Switch)
- **Frequency:** 620kHz, 1.25MHz
- **Function:** Step-Up
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Adjustable
- **Supplier Device Package:** 8-MSOP
- **Synchronous Rectifier:** No
- **Topology:** Boost
- **Voltage:** 2.6V