# EK500V-02P-BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EK500V-02P-BK
- **Manufacturer:** Dinkle Corporation, USA
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Wire to Board
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ek500v-02p-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ek500v-02p-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Current:** 20 A
- **Mating Orientation:** Horizontal with Board
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 2
- **Voltage:** 300 V