# EHT-120-01-F-D-SM-LC-P-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EHT-120-01-F-D-SM-LC-P-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eht-120-01-f-d-sm-lc-p-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eht-120-01-f-d-sm-lc-p-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Contact Length:** 0.120" (3.05mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Latch Lock/Eject Hooks
- **Features:** Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.370" (9.40mm)
- **Insulation Material:** Liquid Crystal Polymer (LCP)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)
- **Row Spacing:** 0.079" (2.00mm)