# EHHD036A0F41-18HZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EHHD036A0F41-18HZ
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ehhd036a0f41-18hz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ehhd036a0f41-18hz#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 36A
- **Efficiency:** 82%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 120 W
- **Size:** 2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V