# EHHD020A0F641-HZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EHHD020A0F641-HZ
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ehhd020a0f641-hz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ehhd020a0f641-hz#rfq
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 20A
- **Efficiency:** 91%
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Power (Watts):** 66 W
- **Size:** 2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 18V