# EH28-1.0-02-36M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EH28-1.0-02-36M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eh28-1-0-02-36m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eh28-1-0-02-36m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/94/86/8694863-817-1014-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 591mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.941" (23.90mm)
- **Inductance @ Frequency:** 36 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 1.102" L x 1.102" W (28.00mm x 28.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V