# EH24-2.0-02-2M5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EH24-2.0-02-2M5
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eh24-2-0-02-2m5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eh24-2-0-02-2m5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/94/83/8694833-817-1011-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 62mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.827" (21.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.5 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.945" L x 0.945" W (24.00mm x 24.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V