# EH20-1.5-02-1M8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EH20-1.5-02-1M8
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eh20-1-5-02-1m8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eh20-1-5-02-1m8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/94/79/8694790-817-1005-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 72mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.740" (18.80mm)
- **Inductance @ Frequency:** 1.8 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V