# EH20-0.3-02-33M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EH20-0.3-02-33M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eh20-0-3-02-33m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eh20-0-3-02-33m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/60/8693600-817-1000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.78Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.740" (18.80mm)
- **Inductance @ Frequency:** 33 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V