# EGSS-BS-KF-32-100-8P-ST-M-H1-PLK-AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EGSS-BS-KF-32-100-8P-ST-M-H1-PLK-AA
- **Manufacturer:** Festo Corporation
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Electric ActuatorsCylinders
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/egss-bs-kf-32-100-8p-st-m-h1-plk-aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/egss-bs-kf-32-100-8p-st-m-h1-plk-aa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Acceleration:** 5.00 m/s²
- **Accuracy:** ±15µm
- **Construction:** Ball Screw
- **Duty Cycle:** 100%
- **Features:** Integrated Controller, Limit Switches
- **Feedback Type:** Absolute Encoder
- **Ingress Protection:** IP40
- **Load Force (Dynamic):** 13.48lbf (60.0N)
- **Motor Type:** Stepper
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Speed:** 7.48 in/s (190.0 mm/s)
- **Stroke Length:** 3.937" (100.00mm)
- **Termination Style:** Connector
- **Type:** Linear Axis
- **Voltage:** 24VDC