# EG1G-230-180-04
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EG1G-230-180-04
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eg1g-230-180-04
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eg1g-230-180-04#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 619 CFM (17.33m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, VDE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Power (Watts):** 109W
- **RPM:** 4700 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 180mm L x 55.19mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 30.38mm