# EG1G-230-180-03
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EG1G-230-180-03
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eg1g-230-180-03
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eg1g-230-180-03#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 770.0 CFM (21.56m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Features:** Electronic Commutation (EC)
- **Operating Temperature:** 122°F (50°C)
- **Power (Watts):** 135W
- **RPM:** 4524 RPM
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 34.43mm