# EG-2021CA 166.0000M-CHPNB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EG-2021CA 166.0000M-CHPNB
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eg-2021ca-166-0000m-chpnb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eg-2021ca-166-0000m-chpnb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/74/22/86/7422868-SER3654-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 25mA
- **Frequency:** 166 MHz
- **Frequency Stability:** ±100ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
- **Type:** SO (SAW)
- **Voltage:** 2.5V