# EFR32MG24A110F1024IM48-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFR32MG24A110F1024IM48-B
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efr32mg24a110f1024im48-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efr32mg24a110f1024im48-b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/96/79/9896793-336-4112-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.4mA ~ 5.1mA
- **Data Rate (Max):** 2Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **GPIO:** 28
- **Memory Size:** 1024kB Flash, 128kB RAM
- **Modulation:** 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Power:** 10dBm
- **Protocol:** Bluetooth v5.3
- **RF Family:** Bluetooth
- **Sensitivity:** -94.8dBm
- **Serial Interfaces:** ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART
- **Supplier Device Package:** 48-QFN (6x6)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.8V