# EFR32MG12P433F1024GM68-CR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFR32MG12P433F1024GM68-CR
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efr32mg12p433f1024gm68-cr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efr32mg12p433f1024gm68-cr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/57/61/14576168-336-4429-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.4mA ~ 13mA
- **Data Rate (Max):** 38.4kbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **GPIO:** 46
- **Memory Size:** 1MB Flash, 256kB RAM
- **Modulation:** 2FSK, 2GFSK, 4FSK, 4GFSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, OOK, OQPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 20dBm
- **Protocol:** Bluetooth v5.0, Thread, Zigbee®
- **RF Family:** 802.15.4, Bluetooth
- **Sensitivity:** -102dBm
- **Serial Interfaces:** I²C, I²S, IrDA, SPI, UART
- **Supplier Device Package:** 68-QFN (8x8)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.8V