# EFR32BG24A020F1024IM40-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFR32BG24A020F1024IM40-B
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efr32bg24a020f1024im40-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efr32bg24a020f1024im40-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.4mA ~ 8.6mA
- **Data Rate (Max):** 2Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **GPIO:** 26
- **Memory Size:** 1MB Flash, 128kB RAM
- **Modulation:** 2-FSK, 2-GFSK, DSSS, GFSK, GMSK, MSK, O-QPSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Power:** 19.5dBm
- **RF Family:** Bluetooth
- **Sensitivity:** -105.7dBm
- **Serial Interfaces:** ADC, I²C, I²S, PWM, SPI, IrDA, UART, USART
- **Supplier Device Package:** 40-QFN (5x5)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.8V