# EFM32TG232F8-D-QFP64R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFM32TG232F8-D-QFP64R
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efm32tg232f8-d-qfp64r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efm32tg232f8-d-qfp64r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/94/78/9894786-296-17309-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x12b SAR; D/A 1x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 53
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM
- **Program Memory Size:** 8KB (8K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 64-TQFP (10x10)
- **Voltage:** 1.98V ~ 3.8V