# EFM32TG11B140F64GQ48-BR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFM32TG11B140F64GQ48-BR
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efm32tg11b140f64gq48-br
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efm32tg11b140f64gq48-br#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0+
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 12bit SAR; D/A 12bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 37
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 32K x 8
- **Speed:** 48MHz
- **Supplier Device Package:** 48-TQFP (7x7)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.8V