# EFM32TG110F4-QFN24T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFM32TG110F4-QFN24T
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efm32tg110f4-qfn24t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efm32tg110f4-qfn24t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 2x12b; D/A 1x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 17
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 24-QFN (5x5)
- **Voltage:** 1.85V ~ 3.8V