# EFM32G890F64G-E-BGA112
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFM32G890F64G-E-BGA112
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efm32g890f64g-e-bga112
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efm32g890f64g-e-bga112#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/6-/42/336-4247-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/6-/38/336-3878-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 8x12b; D/A 2x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 90
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 112-BGA (10x10)
- **Voltage:** 1.98V ~ 3.8V