Part Number: EFM32G880F128-QFP100 Manufacturer: Silicon Labs Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/efm32g880f128-qfp100 RFQ URL: https://distyparts.com/product/efm32g880f128-qfp100#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/6-/42/336-4247-6-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/95/78/9895788-ZL38005QCG1-ND.jpg Summary: EFM32G880F128-QFP100 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Silicon Labs and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: EFM32G880F128-QFP100 is a microcontrollers from Silicon Labs. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connectivity: EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART Core Processor: ARM® Cortex®-M3 Core Size: 32-Bit Single-Core Data Converters: A/D 8x12b; D/A 2x12b Mounting Type: Surface Mount Number of I: 86 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 128KB (128K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 16K x 8 Speed: 32MHz Supplier Device Package: 100-LQFP (14x14) Voltage: 1.98V ~ 3.8V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/silicon-labs Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/efm32g880f128-qfp100