# EFD2455A3S-10MH4L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFD2455A3S-10MH4L
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efd2455a3s-10mh4l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efd2455a3s-10mh4l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** FlexPIFA
- **Applications:** 802.11a/b/g/-c
- **Features:** Cable - 100mm
- **Frequency (Center:** 2.44GHz, 5.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.48GHz, 4.9GHz ~ 5.9GHz
- **Gain:** 1.7dBi, 2.5dBi
- **Height (Max):** 0.175" (4.44mm)
- **Mounting Type:** Adhesive
- **Number of Bands:** 2
- **Power:** 10 W