# EFCH1960TCA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFCH1960TCA1
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efch1960tca1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efch1960tca1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/30/02/P13002DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/30/02/P13002DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Cell Phone
- **Frequency:** 1.96GHz
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.079" L x 0.055" W (2.00mm x 1.40mm)