# EFB1724SHG-F00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EFB1724SHG-F00
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/efb1724shg-f00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/efb1724shg-f00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/00/8508004-603-1130-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 325.0 CFM (9.10m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 59.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 28.08 W
- **RPM:** 4300 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 1.083 in H2O (269.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 1.9 lbs (861.8 g)
- **Width:** 50.80mm