Part Number: EF2-D400-1 Manufacturer: Hirose Electric Category: Terminal Blocks Subcategory: Specialized Product URL: https://distyparts.com/product/ef2-d400-1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/ef2-d400-1#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/67/49/7067492-H126331-ND.jpg Summary: EF2-D400-1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Hirose Electric and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: EF2-D400-1 is a specialized from Hirose Electric. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 400 A Housing Color: Black Mounting Type: DIN Rail Number of Levels: 1 Number of Positions: 1 Terminal: 55.0mm Termination Style: Push In, Spring Type: Busbar Voltage: 1000 V Wire Gauge or Range: 200mmツイ Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/hirose-electric Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/terminal-blocks/specialized Canonical URL: https://distyparts.com/product/ef2-d400-1