# EF2-D400-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EF2-D400-1
- **Manufacturer:** Hirose Electric
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Specialized
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ef2-d400-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ef2-d400-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/70/67/49/7067492-H126331-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400 A
- **Housing Color:** Black
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 1
- **Terminal:** 55.0mm
- **Termination Style:** Push In, Spring
- **Type:** Busbar
- **Voltage:** 1000 V
- **Wire Gauge or Range:** 200mmﾂｲ