# EEC2S306HZNXZN31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EEC2S306HZNXZN31
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eec2s306hznxzn31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eec2s306hznxzn31#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 30 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.988" (50.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 2.283" L x 1.339" W (58.00mm x 34.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Tolerance:** -5%, +10%