# EEC2G305HZA403
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EEC2G305HZA403
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eec2g305hza403
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eec2g305hza403#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.457" L x 0.610" W (37.00mm x 15.50mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
- **Tolerance:** -5%, +10%
- **Voltage Rating:** 400V