# EEC2D455HWNM09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EEC2D455HWNM09
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eec2d455hwnm09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eec2d455hwnm09#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.142" (29.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.346" (34.20mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** -5%, +10%
- **Voltage Rating:** 200V