# EE1G-230-140-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EE1G-230-140-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ee1g-230-140-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ee1g-230-140-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 290.0 CFM (8.12m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Features:** Capacitor
- **Noise:** 68.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 122°F (50°C)
- **Power (Watts):** 200W
- **Size:** Rectangular/Rounded - 220mm L x 256.5mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 130.0mm