# EE1G-115-140-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EE1G-115-140-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ee1g-115-140-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ee1g-115-140-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 270.0 CFM (7.56m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Centrifugal
- **Features:** Capacitor
- **Noise:** 64.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 122°F (50°C)
- **Power (Watts):** 195W
- **Size:** Rectangular/Rounded - 220mm L x 256.5mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 130.0mm