# EDZVT2R5.1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EDZVT2R5.1B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/edzvt2r5-1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/edzvt2r5-1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 µA @ 1.5 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 80 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 150 mW
- **Supplier Device Package:** EMD2
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 5.1 V