# EDZVT2R3.9B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EDZVT2R3.9B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/edzvt2r3-9b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/edzvt2r3-9b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 100 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 150 mW
- **Supplier Device Package:** EMD2
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage:** 3.9 V