# EDZVFHT2R33B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EDZVFHT2R33B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/edzvfht2r33b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/edzvfht2r33b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 25 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 250 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 150 mW
- **Supplier Device Package:** EMD2
- **Tolerance:** ±2.48%
- **Voltage:** 33 V