# EDZ1200/11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EDZ1200/11
- **Manufacturer:** On Shore Technology Inc.
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/edz1200-11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/edz1200-11#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/69/86/60/6986601-ED1992-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 11
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.200" (5.08mm)
- **Positions Per Level:** 11
- **Termination Style:** Screw
- **Type:** Plug, Female Sockets
- **Voltage:** 300 V
- **Wire Gauge or Range:** 2.5mmﾂｲ