# EDNF18-187MB-Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EDNF18-187MB-Q
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Terminals
- **Subcategory:** Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ednf18-187mb-q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ednf18-187mb-q#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/71/56/19/7156195-298-16678-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Material:** Brass
- **Features:** Serrated Termination
- **Gender:** Male
- **Insulation:** Non-Mating End Insulated
- **Length:** 0.790" (20.07mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tab Thickness:** 0.032" (0.81mm)
- **Tab Width:** 0.187" (4.75mm)