# EDM1CFIMX6U10R1GBNI4GBWL2CTE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EDM1CFIMX6U10R1GBNI4GBWL2CTE
- **Manufacturer:** TechNexion
- **Category:** Embedded Computers
- **Subcategory:** Single Board Computers (SBCs), Computer On Module (COM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/edm1cfimx6u10r1gbni4gbwl2cte
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/edm1cfimx6u10r1gbni4gbwl2cte#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-A9, i.MX6DualLite
- **Expansion Site:** PCIe
- **Form Factor:** EDM Compact
- **Number of Cores:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **RAM Capacity:** 1GB/1GB
- **Size:** 3.230" x 2.360" (82.04mm x 59.94mm)
- **Speed:** 1.0GHz