# ED101-0.4-20M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ED101-0.4-20M
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ed101-0-4-20m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ed101-0-4-20m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 400mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3.7Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.610" (15.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 20 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.945" L x 0.563" W (24.00mm x 14.30mm)
- **Voltage Rating:** 300V