# ECW-U4183V17
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-U4183V17
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u4183v17
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u4183v17#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/F1/43/PCF1430DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/43/PCF1430DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.018 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V