# ECW-U2122V16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-U2122V16
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u2122v16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u2122v16#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/F1/40/PCF1408DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/42/PCF1426DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 1200 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V