# ECW-U1H123JB5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-U1H123JB5
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u1h123jb5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u1h123jb5#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PC/F1/04/PCF1045DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/36/PCF1360DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.012 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 50V