# ECW-U1682JX5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-U1682JX5
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u1682jx5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-u1682jx5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PC/F1/35/PCF1357DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6800 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.067" (1.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V