# ECW-HC3B104JA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-HC3B104JA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-hc3b104ja
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-hc3b104ja#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/08/2156080-P16751-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.811" (20.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.689" (17.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.815" L x 0.531" W (20.70mm x 13.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1250V (1.25kV)