# ECW-HA3C243H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-HA3C243H
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-ha3c243h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-ha3c243h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.024 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.606" (15.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.689" (17.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.811" L x 0.378" W (20.60mm x 9.60mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 1600V (1.6kV)