# ECW-H8272HL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ECW-H8272HL
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ecw-h8272hl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ecw-h8272hl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 2700 pF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.532" (13.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 800V